Աշխարհի ամենահարուստ մարդն այժմ Լարի Էլիսոնն է
Oracle-ի ծրագրային ապահովման մշակող համահիմնադիր Լարի Էլիսոնը Bloomberg-ի միլիարդատերերի վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ առաջ անցնելով Tesla-ի և SpaceX-ի հիմնադիր Իլոն Մասկից։
Էլիսոնի կարողությունը հասել է 393 միլիարդ դոլարի, մինչդեռ Մասկինը՝ 385 միլիարդ դոլարի։ Էլիսոնը կարողացել է այդքան կտրուկ աճ գրանցել, քանի որ նրա կապիտալի մեկօրյա աճը կազմել է 101 միլիարդ դոլար, ինչը Bloomberg-ի վարկանիշային աղյուսակի պատմության մեջ ամենամեծ աճն է։ Մասկը գործակալության վարկանիշային աղյուսակում առաջատար դիրքը զբաղեցրել է գրեթե մեկ տարի։ Նա առաջին անգամ այս դիրքը զբաղեցրել է 2021 թվականին, բայց հետո այն զիջել է Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսին և LVMH-ի հիմնադիր Բեռնար Արնոյին։ Նրանք այժմ զբաղեցնում են համապատասխանաբար չորրորդ և ութերորդ տեղերը։
Forbes-ը նաև նշում է Էլիսոնի կարողության աճը (գնահատվում է 102 միլիարդ դոլար կամ նրա ընդհանուր կարողության գրեթե 35%-ը) և նրա ընդհանուր կապիտալը գնահատում է 395 միլիարդ դոլար։ Սակայն Մասկը դեռևս առաջինն է ամսագրի վարկանիշային աղյուսակում՝ 437 միլիարդ դոլար կարողությամբ։
Էլիսոնը 81 տարեկան է։ Նա հիմնադրել է Oracle-ը 1977 թվականին՝ Բոբ Մայների և Էդ Օութսի հետ միասին։ Միլիարդատերը լքել է Oracle-ի գործադիր տնօրենի պաշտոնը 2014 թվականի սեպտեմբերին՝ ընկերությունը 37 տարի ղեկավարելուց հետո, և դարձել է տնօրենների խորհրդի նախագահ և տեխնիկական տնօրեն։ Նա Oracle-ի բաժնետոմսերի 41%-ի սեփականատերն է։