Աթենքում համընդհանուր գործադուլ է
Աթենքում ընթանում է աշխատանքային օրենսդրության փոփոխությունների դեմ համընդհանուր գործադուլ, չորեքշաբթի օրը հաղորդել է Associated Press (AP) գործակալությունը։
«Պետական ​​հատվածի արհմիությունները և մասնավոր հատվածի աշխատողները կոչ են արել գործադուլի ընդդեմ աշխատանքային օրենսդրության փոփոխությունների դեմ, որոնք թույլ են տալիս աշխատանքային պայմանների ավելի մեծ ճկունություն, այդ թվում՝ արտաժամյա, որը կարող է որոշ հերթափոխներ երկարաձգել մինչև 13 ժամ», - գրել է գործակալությունը։
Գործադուլը կտևի 24 ժամ։ Աթենքում հասարակական տրանսպորտը, տաքսիները և պետական ​​​​մարմինները չեն աշխատում կամ աշխատում են կրճատված գրաֆիկով։
Գործադուլի շրջանակներում անցկացված ցույցերի մասնակիցների թիվը գնահատվում է հազարներով
Հանրահավաքների ժամանակ, ըստ տեղեկությունների, լսվել են նաև պաղեստինցիներին աջակցող կարգախոսներ։
Associated Press-ի փոխանցմամբ, առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունները նախատեսում են շաբաթական աշխատանքային ժամերի կրճատում մինչև 48 ժամ, ներառյալ արտաժամյա աշխատանքը, տարեկան թույլատրելի առավելագույնը 150 ժամ արտաժամյա աշխատանքով։
Իր հերթին, Հունաստանի արհմիությունների ընդհանուր կոնֆեդերացիան կոչ է արել շաբաթական դարձնել 37.5 ժամ։
«Մենք դեմ ենք 13-ժամյա հերթափոխին։ Մինչև ուժասպառ աշխատելը փոփոխության չի հանգեցնի, և մարդկային համբերությունն էլ սահման ունի», - նշել է կազմակերպությունը։