Չինաստանը 21%-ով կրճատում է Ռուսաստան ապրանքների առաքումները
Չինական ապրանքների հոսքերը, որոնք Ռուսաստան էին մատակարարվում արևմտյան ապրանքների փոխարեն և փրկում էին տնտեսությունը պակասուրդից ու պատժամիջոցներից, շարունակում է արագորեն նվազել՝ չնայած Կրեմլի՝ փոխադարձ առևտուրը մեծացնելու կոչերին։
Սեպտեմբերի վերջին Չինաստանից Ռուսաստան արտահանումը յուանով նվազել է 21%-ով, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով Չինաստանի մաքսային տվյալներին։ Անցյալ ամիս Ռուսաստանը ներմուծել է 63.11 միլիարդ յուանի կամ 8.85 միլիարդ դոլարի չինական ապրանք, ինչը փետրվարից ի վեր ամենացածր ծավալն է։
Տարվա սկզբից սկսված չինական առաքումների անկումը արագանում է. հուլիսին այն կազմել է 8.6% տարեկան, իսկ օգոստոսին՝ 16.4%։ Ընդհանուր առմամբ, Չինաստանից ապրանքների ներմուծումը առաջին ինն ամիսների ընթացքում նվազել է 10.6%-ով։
Չինաստանի կողմից ռուսական հումքի գնումները, որոնք տարվա սկզբին նվազում էին, աշնանը սկսեցին վերականգնվել. հունվար-օգոստոս ամիսներին 8.8% անկումից հետո սեպտեմբերին դրանք տարեկան աճել են 3.8%-ով։
Ռուս-չինական առևտրի անկումը մտահոգություն է առաջացրել Կրեմլում, որը լիովին գիտակցում է Պեկինից իր կախվածությունը, օգոստոսին Reuters-ին հայտնել են Ռուսաստանի կառավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրները։
«Չինաստանը չի գործում՝ որպես դաշնակից», - բողոքել է գործակալության աղբյուրներից մեկը։ «Երբեմն նրանք մեզ հիասթափեցնում են և դադարեցնում վճարումները, երբեմն նրանք շահույթ են ստանում մեզանից, իսկ երբեմն պարզապես թալանում են մեզ»։
Մեկ այլ աղբյուր ասել է, որ Չինաստանն ապահովում է Ռուսաստանի արտահանման եկամտի առյուծի բաժինը, և նրա տեխնոլոգիան կարևոր է ռազմարդյունաբերական համալիրի համար. «Առանց նրանց մենք չէինք կարողանա արտադրել մեկ հրթիռ, մեկ անօդաչու թռչող սարք, և ամբողջ տնտեսությունը վաղուց կփլուզվեր։ Եթե նրանք ցանկանային, պատերազմը կավարտվեր»։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն, Չինաստանի հետ առևտրի ծավալների ավելացումը նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից սեպտեմբերի սկզբին Պեկին կատարած թռիչքի ժամանակ արված հիմնական խնդրանքներից մեկն էր։
Չինական բեռնափոխադրումների հետ կապված խնդիրները սրվում են Ղազախստանի հետ սահմանին խցանումների պատճառով, որը սեպտեմբերից խստացրել է պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների բեռնատարների ստուգումները։ Արդյունքում, հոկտեմբերի սկզբին սահմանային անցակետերում հերթերում կուտակվել էր ավելի քան 7000 բեռնատար, իսկ խցանումը ձգվում էր կիլոմետրերով։ Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտը», Ղազախստանի մաքսային պաշտոնյաները մերժում են միկրոչիպեր և հաստոցներ պարունակող ցանկացած բեռ, ինչը լոգիստիկ ընկերություններին դրդում է փորձել բեռնատարները վերաուղղորդել այլ երթուղիներով, ինչպիսիք են Հեռավոր Արևելքը և Մոնղոլիան։