Բուլղարիան ունի 35 օրվա բենզին և 50 օրվա դիզվառելիք
Բուլղարիան մտահոգված է վառելիքի մատակարարման հնարավոր խափանումներով՝ կապված ռուսական «Լուկոյլ» ընկերության դեմ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների հետ, որը տիրապետում է երկրի ամենամեծ նավթավերամշակման գործարանին և նավթի տեղափոխման ու պահեստավորման հիմնական ենթակառուցվածքներին, հաղորդում է Reuters-ը։
Բուլղարիայի պետական պահուստների գործակալության նախագահ Ասեն Ասենովը հայտարարել է, որ Բուլղարիան ունի 35 օրվա բենզին և 50 օրվա դիզելային վառելիք։ Բուլղարիայի հում նավթի և նավթամթերքի պաշարների գրեթե կեսը պահվում է երկրի սահմաններից դուրս, և դրանց ներմուծումը «Լուկոյլ»-ին պատկանող ենթակառուցվածքների միջոցով կենթարկվի պատժամիջոցների նոյեմբերի 21-ից հետո։
Էներգետիկայի նախարար Ժեչո Ստանկովը ընդգծել է, որ առկա պաշարները երկար չեն տևի, ուստի նա «մշտական կապի մեջ է» ամերիկյան կողմի հետ և բանակցություններ է վարում հնարավոր արտոնության շուրջ, որը թույլ կտա «Լուկոյլ»-ի կողմից վերահսկվող նավթավերամշակման գործարանին շարունակել աշխատանքը պատժամիջոցների ուժի մեջ մտնելուց հետո։
Բուլղարիան նախկինում սահմանափակել է վառելիքի արտահանումը ԵՄ երկրներ՝ վախենալով պակասից։ Ավելին, Սոֆիան միաժամանակ պատրաստվում է վերահսկողություն ստանձնել «Լուկոյլ»-ին պատկանող նավթավերամշակման գործարանի նկատմամբ՝ այն նոր սեփականատիրոջը վաճառելու, օբյեկտը պատժամիջոցներից հանելու և դրա անվտանգությունն ամրապնդելու համար։