ԵՄ երկրների դեսպանները հաստատել են ռուսական գազի ներմուծման դադարեցման ծրագիրը
![]() 8816 Չորեքշաբթի, 10 դեկտեմբերի, 2025 թ., 16:01 Եվրոմիության երկրների դեսպանները հաստատել են միության ծրագիրը՝ մինչև 2027 թվականի վերջը ռուսական գազի ներմուծումը փուլ առ փուլ դադարեցնելու վերաբերյալ, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով Դանիայի ներկայացուցչին, որը ներկայումս նախագահում է ԵՄ-ում։ Համաձայնագրի համաձայն, ԵՄ-ն կդադարեցնի ռուսական հեղուկացված բնական գազի ներմուծումը մինչև 2026 թվականի վերջը, իսկ խողովակաշարային գազի ներմուծումը՝ մինչև 2027 թվականի սեպտեմբերի վերջը։ Այնուամենայնիվ, արգելքը դեռևս պահանջում է անդամ պետությունների նախարարների և Եվրոխորհրդարանի պաշտոնական հաստատումը։ Խորհրդարանը քվեարկություն կանցկացնի հաջորդ շաբաթ, մինչդեռ ԵՄ նախարարները, սպասվում է, որ պաշտոնապես կհաստատեն արգելքը հաջորդ տարվա սկզբին: Ակնկալվում է, որ համաձայնագիրը կստանա մեծամասնության աջակցությունը՝ չնայած Հունգարիայի և Սլովակիայի դիմադրությանը։ |