Ղազախստանը փոխում է նավթի արտահանման երթուղիները` Նովորոսիյսկի փոխարեն նախընտրելով Բաքուն
Նովոռոսիյսկի մոտ Կասպյան խողովակաշարի կոնսորցիումի ենթակառուցվածքի վրա հարձակումից հետո Ղազախստանի էներգետիկայի նախարարությունը մտադիր է օգտագործել նավթի արտահանման բոլոր հնարավոր այլընտրանքային ուղիները, հաղորդում է RBK-ն։
«Այլընտրանքային արտահանման ուղիների օգտագործումն ակտիվացել է։ Ուսումնասիրվում և ներդրվում են բոլոր հնարավոր փոխադրման տարբերակները։ Լոգիստիկան ճկուն կերպով կարգավորվում է՝ հիմնվելով ընդունող կողմերի ներկայիս տեխնիկական հնարավորությունների վրա»,- հաղորդել է էներգետիկայի նախարարությունը։
Ղազախստանի մայրուղային նավթատարի օպերատոր «Կազտրանսօիլը» արագ համաձայնության է եկել մատակարարման նոր կարգավորումների շուրջ՝ CPC ենթակառուցվածքին հասցված վնասից հետո։ Արդյունքում, արտահանման որոշ ծավալներ կոնսորցիումի համակարգից վերաուղղորդվել են Սամարա, ինչպես նաև Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան (BTC) խողովակաշար, իսկ որոշները՝ Չինաստան։
Նախարարությունը բացատրել է, որ օրական արտադրության ծավալների պահպանումը և հնարավոր տնտեսական կորուստների նվազեցումը մնում են առաջնահերթություն։ Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Երլան Ակկենժենովը, իր հերթին, ընդգծել է, որ այլընտրանքային ուղիների հաստատմանը հակառակ, երկիրը չի քննարկում CPC-ից հրաժարվելը՝ հղում անելով կոնսորցիումի համար համեմատելի փոխարինողի բացակայությանը։