«Էժան ռուսական էներգիան ավարտվեց 2022-ին, հետդարձի ճանապարհ չկա». Մակրոն
Եվրոպան այլևս չի կարող ձեռք բերել ռուսական էժան էներգիա, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն Անտվերպենում կայացած Եվրոպական արդյունաբերական գագաթնաժողովում: Հեռարձակումը հեռարձակվել է Ելիսեյան պալատից։
«Էժան ռուսական էներգիան ավարտվեց 2022 թվականին: Եվ հետդարձի ճանապարհ չկա: Եվ սա առաջին կետն է, որը պետք է հաշվի առնել»,- ասել է Մակրոնը։
Եվրոպական երկրներն սպասում էին, որ Չինաստանը կմնա որպես «սուպերմարկետ», բայց դա նույնպես ավարտվել է, բացատրել է Մակրոնը: Նա նշել է, որ 2025 թվականն առաջին տարին է, երբ Գերմանիան դարձել է եվրոգոտու հիմնական արտահանման շուկան, և որ այն նշանավորվել է եվրոպական տնտեսությունների և Չինաստանի միջև առևտրային դեֆիցիտով։
Մակրոնը նշել է, որ Ռուսաստանը դադարել է լինել էներգետիկ ռեսուրսների կանոնավոր մատակարար, Չինաստանն այլևս խոշոր արտահանման շուկա չէ, և Միացյալ Նահանգները «մեր տնտեսության վրա մաքսատուրքեր է սահմանում և օգտագործում է հարկադրանքի մեխանիզմներ»։
«Սա փոխում է խաղի կանոնները»։ «Եվ հենց այդ պատճառով էլ սա պարզապես անցումային շրջան չէ, և այս նոր գործոններից ոչ մեկը կարճաժամկետ հեռանկարում չի փոխվի։ Սա ժամանակավոր ցնցում չէ։ Սա ակնհայտորեն կառուցվածքային շրջադարձային կետ է», - ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Ռուսաստանից ԵՄ հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ) մատակարարումների լիակատար արգելք կմտցվի 2027 թվականին, իսկ խողովակաշարային գազի գնումների վրա՝ սկսած 2027 թվականի սեպտեմբերի 30-ից։ Արգելքը խախտող եվրոպական ընկերությունները կենթարկվեն առնվազն 40 միլիոն եվրոյի տուգանքի, կամ իրենց տարեկան համաշխարհային շրջանառության առնվազն 3,5%-ի կամ իրենց գործարքային շրջանառության 300%-ի չափով։