«Ռոսատոմ»-ը պատրաստ է Իրանից դուրս հանել ուրանը
Ռուսական «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան պատրաստ է Իրանից բարձր հարստացված ուրանի տեխնոլոգիական դուրսբերմանը, չնայած գործողության կոնկրետ պարամետրերը պետք է որոշեն Իրանի իշխանությունները, լրագրողներին ասել է կորպորացիայի գործադիր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը։
«Մենք հասկանում ենք, որ ներկայում բանակցություններ են ընթանում տարբեր ձևաչափերով, և քննարկվում են բարձր հարստացված ուրանի արտադրանքի ճակատագրի տարբեր սցենարներ... Ռուսաստանը փորձ ունի Իրանին օգնելու նմանատիպ իրավիճակում... 10 տարի առաջ։ Այս փորձի հիման վրա մենք պատրաստ ենք իրականացնել այս աշխատանքը։ Դրա պարամետրերը կորոշվեն հիմնականում Իրանի ղեկավարության կողմից... և, հաշվի առնելով բոլոր բանակցությունները, Իրանում հարստացված ուրանի ճակատագրի վերաբերյալ որոշում կկայացվի շուտ թե ուշ։ Մեր կողմից մենք տեխնոլոգիապես կլուծենք ցանկացած խնդիր՝ իրանցի միջուկային գիտնականների և իրանցի ժողովրդի հետ գործընկերության ոգով», - ասել է նա։
Լիխաչովի խոսքով՝ «Ռոսատոմը» ուշադիր հետևում է իրավիճակին։
Նա հավելել է, որ կորպորացիան մշակել է անվտանգության ծրագրեր Իրանի Բուշերի ատոմակայանի համար՝ տարածաշրջանում լարվածության սրման ֆոնին։
«Ամառային հակամարտության ընթացքում (անցյալ տարվա հունիսին տեղի ունեցած 12-օրյա պատերազմի) մենք կարող ենք վստահորեն ասել, որ արդյունքների հիման վրա, նախագահ (Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի) անձնական աջակցության և համաշխարհային առաջնորդների հետ նրա բանակցությունների շնորհիվ Բուշերի կայանը ապացուցեց, որ Իրանի ամենաապահով վայրերից մեկն է։ Չնայած մենք տարհանեցինք որոշ աշխատողների, մասնավորապես՝ ընտանիքի անդամներին և երեխաներին, մենք արդեն պատրաստել ենք նմանատիպ ծրագրեր», - նշել է նա։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ի հետ գործարքի շրջանակներում Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել դադարեցնել ուրանի հարստացումը և արտահանել իր պաշարների մի մասը։