«Հայաստանը պատրաստ է աշխատել ԵԱՏՄ շրջանակներում՝ արհեստական ​​բանականության զարգացման ուղղությամբ». Մհեր Գրիգորյան
Հինգշաբթի, 28 մայիսի, 2026 թ., 20:23
Հայաստանը պատրաստ է համատեղ աշխատել ԵԱՏՄ շրջանակներում՝ արհեստական ​​բանականության զարգացման ուղղությամբ, ասել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ Երևանը միության շրջանակներում արհեստական ​​բանականության պատասխանատու զարգացման վերաբերյալ համատեղ հայտարարության ընդունումը համարում է ԵԱՏՄ երկրներում արհեստական ​​բանականության տեխնոլոգիաների զարգացման կարևոր քայլ։ Նա հավելել է, որ փաստաթուղթը ամրագրում է տեխնոլոգիաների էթիկայի, անվտանգության և թափանցիկության ընդհանուր սկզբունքները՝ համագործակցությունը կենտրոնացնելով միության երկրների քաղաքացիների և տնտեսությունների իրական կարիքների վրա։
«Ես համոզված եմ, որ արհեստական ​​բանականության զարգացմանը պատասխանատու և նորարարական մոտեցումը մեր երկրներին հնարավորություն կտա ձևավորել կայուն, անվտանգ և մրցունակ ապագա։ Հայաստանը պատրաստ է առարկայական երկխոսության և համատեղ գործնական աշխատանքի՝ այս ոլորտում բոլոր համատեղ նախաձեռնությունները իրականացնելու համար»,- ասել է Գրիգորյանն Աստանայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական ֆորումի ժամանակ։
Եվրասիական տնտեսական ֆորումը տեղի է ունենում Ղազախստանի մայրաքաղաքում մայիսի 28-ից 29-ը։ Մասնակցում է մոտ 3000 մարդ 44 երկրներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից։ Ֆորումը կքննարկի թվայնացմանը, տնտեսական զարգացմանը և նոր տեխնոլոգիաներին վերաբերող հարցեր։ 2026 թվականին միջոցառումը կանցկացվի Ղազախստանի նախագահությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ չի մասնակցի գագաթնաժողովին, քանի որ քարոզարշավի պատճառով գտնվում է արձակուրդում։ Հայաստանը ներկայացնում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: