Ռուսաստանը սահմանափակելու է կորիզավոր մրգերի և խաղողի ներմուծումը Հայաստանից
Ռոսսելխոզնադզորը (Անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը) հունիսի 2-ից սահմանափակումներ կսահմանի Հայաստանից կորիզավոր մրգերի և խաղողի ներմուծման վրա: Գործակալությունը հայտարարել է, որ արգելքը վերաբերում է բալերին, կեռասներին, ծիրանին, սալորին, դեղձին, նեկտարինին և թարմ խաղողին: «Ռոսսելխոզնադզորը գրանցում է հայկական մրգերի Ռուսաստան մատակարարման հետ կապված խախտումների աճող թիվ», - նշել է գործակալությունը:
«Հաշվի առնելով վերը նշվածը, 2026 թվականի հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ կմտցվեն Հայաստանի Հանրապետությունից ծագող և առաքվող կորիզավոր մրգերի (ԵԱՏՄ TN VED կոդից 0809՝ բալ, քաղցր բալ, ծիրան, սալոր, դեղձ, նեկտարին) և թարմ խաղողի (ԵԱՏՄ TN VED կոդից 0806) ներմուծման, ինչպես նաև այդ ապրանքների ԵԱՏՄ անդամ պետություններ տարանցման վրա մինչև առաքվող ապրանքների անվտանգությունն ապահովելու համար համապատասխան ալգորիթմի մշակումը», - հավելել է Ռոսսելխոզնադզորը: