ԱՄՆ-ն 60-օրյա լիցենզիա է տրամադրել իրանական նավթի առևտրի համար
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը 60 օրով ժամանակավոր ընդհանուր լիցենզիա է տրամադրել, որը թույլատրում է իրանական նավթի արտադրությունը, մատակարարումը և վաճառքը: Այս մասին հայտարարել է ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։
«Շվեյցարիայում ընթացող արդյունավետ բանակցությունների համաձայն՝ Իրանը պարտավորվել է ապահովել Հորմուզի նեղուցով ազատ և բաց տարանցում և թույլատրել Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) տեսուչների մուտքը»,- գրել է նա։
Լիցենզիան տրամադրվել է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն: Փաստաթղթի համաձայն՝ ֆինանսների նախարարությունը պարտավոր է ստորագրման պահից թույլտվություններ տրամադրել իրանական նավթի, նավթամթերքի և դրանց հետ կապված ծառայությունների արտահանման համար։
Իրանական նավթը նախկինում ենթարկվել է ԱՄՆ պատժամիջոցների: 2026 թվականի մարտին, Իրանի դեմ ԱՄՆ-Իսրայելական պատերազմի ֆոնին, ֆինանսների նախարարությունը ժամանակավոր 30-օրյա լիցենզիա է տրամադրել նավերի վրա պահվող իրանական նավթը վաճառելու համար՝ գները իջեցնելու նպատակով, որոնք մեկ բարելի դիմաց բարձրացել էին 100 դոլարից բարձր: Ապրիլին Բեսենթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չի երկարաձգի ո՛չ իրանական, ո՛չ էլ ռուսական նավթի լիցենզիաները: