Ռուսաստանի նավթավերամշակման հզորությունը նվազել է մինչև 2002 թվականի մակարդակը. Bloomberg
Հուլիսին Ռուսաստանում նավթավերամշակման միջին հզորությունը կազմել է օրական 3.6 միլիոն բարել: Սա ամենացածր մակարդակն է գրեթե 25 տարվա ընթացքում՝ 2002 թվականի մայիսից ի վեր, հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով EA Analytics-ին:
Արտադրողականությունը շարունակում է նվազել. հուլիսի սկզբին նույն ընկերությունը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի նավթավերամշակման միջին հզորությունը կազմել է օրական 3.91 միլիոն բարել: Նույնիսկ այդ ժամանակ սա ամենացածր մակարդակն էր 20 տարվա ընթացքում:
Նավթավերամշակման խնդիրները հիմնականում կապված են Ուկրաինայի կողմից նավթավերամշակման գործարանների վրա հարվածների հետ: Bloomberg-ի տվյալներով՝ հուլիսին առնվազն 30 հարված է հասցվել խոշոր նավթավերամշակման գործարաններին, նավթատար նավերին, ինչպես նաև ծովային և խողովակաշարային ենթակառուցվածքներին: Սա Ուկրաինա լիամասշտաբ ներխուժման սկզբից ի վեր հարձակումների երկրորդ ամենաինտենսիվ ամիսն է: Եթե հաշվի առնենք Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի Սևծովյան տերմինալի մոտ գտնվող նավթատար նավերի վրա ևս ութ հարված, որոնց համար Ուկրաինան պաշտոնապես պատասխանատվություն չի ստանձնել, հուլիսը կդառնա ռեկորդային ամիս նման հարձակումների քանակով:
Գործակալությունը շեշտում է, որ հարվածների թիրախները գնալով բազմազան են դառնում՝ մեծացնելով ռուսական նավթի շուրջ անորոշությունը:
Ռուսաստանում վառելիքային ճգնաժամը, որը սկսվել էր մայիսին բռնակցված Ղրիմում և հունիսին տարածվել էր Ռուսաստանի այլ շրջաններում, շարունակվում է։ Միևնույն ժամանակ, մի քանի շրջաններ հայտարարել են վառելիքի վաճառքի սահմանափակումների մեղմացման մասին, ինչը կարող է վկայել իրավիճակի որոշակի կայունացման մասին։ Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Ռուսաստանը վառելիք է գնում արտասահմանից։