Իրանը մտադիր է մոտ ապագայում միանալ BRICS-ի նոր զարգացման բանկին։ Այս մասին օգոստոսի 12-ին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության Կենտրոնական բանկի կառավարիչ Աբդոլնասեր Հեմմատին։
«BRICS երկրների միջև փոխգործակցության ամենակարևոր արդյունքը Նոր զարգացման բանկի ստեղծումն էր, որի անդամ մեր երկիրը շուտով կդառնա», - Իրանի պետական ​​հեռարձակող IRIB-ը Հեմմատիին մեջբերել է իր Telegram ալիքում։
Կարգավորող մարմնի ղեկավարը նաև զարգացման բանկի ստեղծումը անվանել է անդամ երկրների միջև համագործակցության հիմնական արդյունք։ Նա ընդգծել է խմբի անդամների միջև առևտրային գործարքների համար ազգային արժույթներին անցնելու կարևորությունը։ Հեմմատիի խոսքով՝ Թեհրանը հանձնառու է զարգացնել երկկողմ և եռակողմ դրամավարկային համագործակցությունը իր BRICS գործընկերների հետ։ Նա հավելել է, որ BRICS երկրները կարող են միմյանց հետ առևտուր անել իրենց ազգային արժույթներով։ Հունիսի 16-ին Հեմմատին հայտարարել է, որ Իրանի և Ռուսաստանի միջև Շեթաբ և Միր վճարային համակարգերի ինտեգրման երրորդ և վերջին փուլը կավարտվի առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում։ Նա նշեց, որ երկու երկրների միջև առևտրային և բանկային հարաբերությունները վերելք են ապրում, ուշադրություն է դարձվում բանկային համագործակցության զարգացմանը։