Կանադայի վարչապետը հայտարարել է, որ Օնտարիո լիճը կպահպանի իր անունը
Օնտարիո լիճը, որը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերանվանել է Ամերիկա լիճ, իր անունն ստացել է ավելի քան 400 տարի առաջ՝ Միացյալ Նահանգների անկախությունից շատ առաջ, և կպահպանի այն, հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին։
««Օնտարիո լիճ» անվանումը ծագում է Wendat Ontari'io բառից, որը համապատասխանաբար նշանակում է «գեղեցիկ լիճ, մեծ լիճ»։ Այս անունն ավելի քան 400 տարեկան է, նախորդում է Կանադայի կոնֆեդերացիային և Միացյալ Նահանգների անկախության հռչակագրին։ Մենք գիտենք, որ Ամերիկան ​​փոխվում է։ Նրա առևտրային հարաբերությունները, արտաքին քաղաքականությունը, ազգային հուշարձանները և ջրային տարածքների անունները փոխվում են։ Կանադացիները նաև գիտեն, որ իրերը իրենց անունով կոչելը նշանակում է այն անվանել Օնտարիո լիճ՝ այն ժամանակ, հիմա և միշտ», - գրել է վարչապետը իր X սոցիալական ցանցի էջում։
Հինգշաբթի օրը Թրամփը ստորագրել է լճի վերանվանման մասին գործադիր հրամանագիր, որն ուժի մեջ է մտել անմիջապես։