Իսլանդիայի կառավարությունը չի վերսկսի Եվրոմիության հետ անդամակցության բանակցությունները: Վարչապետ Քրիստրուն Ֆրոստադոտտիրը նման հայտարարություն է տարածել հանրաքվեից հետո, որի ժամանակ ընտրողների մեծամասնությունը դեմ է քվեարկել եվրոպական ինտեգրման գործընթացի շարունակմանը:
RUV-ի վերջին տվյալների համաձայն՝ ընտրողների ավելի քան 52%-ը դեմ է եղել բանակցությունների վերսկսմանը: ԵՄ-ին անդամակցության հակառակորդները, ի թիվս այլնի, նշել են ազգային ինքնիշխանությանն սպառնացող հնարավոր սպառնալիքները և ձկնորսության սահմանափակումները:
Տիկին Ֆրոստադոտտիրը նշել է, որ հանրաքվեի արդյունքները պետք է հաշվի առնվեն, և նման քվեարկությունները կարճ ժամանակահատվածներում անցկացնելը անտեղի է: Այնուամենայնիվ, նա չի բացառել երկրի դիրքորոշման փոփոխությունը երկարաժամկետ հեռանկարում:
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ Իսլանդիան կշարունակի համագործակցել ԵՄ-ի հետ Եվրոպական տնտեսական գոտու շրջանակներում:
Երկիրը Եվրոմիությանն անդամակցելու դիմում է ներկայացրել 2009 թվականին, սակայն բանակցությունները կասեցվել են 2013 թվականին: Իսլանդիան Շենգենյան գոտու և ԵՏՄ-ի մաս է կազմում: