Չաթբոթերի հետ զրույցները կարող են օգտագործվել` որպես ապացույց դատարանում
Արհեստական բանականության չաթբոտերի հետ զրույցները կարող են օգտագործվել՝ որպես ապացույց դատական գործերում, գրում է Washington Post-ը։ Ամերիկյան թերթը մեջբերում է 15-ամյա դեռահասի կողմից հարուցված գործը, որը դատական փաստաթղթերում նույնականացվել է՝ որպես RKC, սոցիալական ցանցերի դեմ։ Դեռահասի հայրը որդուն ասել է, որ սոցիալական ցանցերից կախվածության գործը շահելուց հետո կստանա 1 միլիոն դոլար։ Երեխան այս տեղեկատվությունը կիսվել է ChatGPT-ի հետ, և պաշտպանության փաստաբանները հետագայում բացահայտել են չաթբոթի պահանջները։
RKC-ի ընտանիքը 2023 թվականին դատական հայց է ներկայացրել Meta-ի, Snapchat-ի, TikTok-ի և YouTube-ի դեմ։ Դատական հայցում մեղադրող կողմը պնդել է, որ ընկերությունների հավելվածներն են դեռահասի մոտ առաջացրել սոցիալական ցանցերից կախվածության և հոգեկան առողջության հետ կապված երկարատև խնդիրներ։ Ընտանիքը հետագայում հաշտվել է Snap-ի, TikTok-ի և YouTube-ի հետ և հետ է վերցրել Meta-ի դեմ հայցը։ Ընկերությունները հերքում են դեռահասի ընտանիքի մեղադրանքները։
RKC-ն այն ամերիկացիներից մեկն է, որոնց՝ չաթբոթների հետ անձնական զրույցները հրապարակվել են դատարանում։ WP-ի կողմից հրապարակայնորեն հասանելի փաստաթղթերի և լրատվական հաղորդագրությունների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ չաթբոթի տվյալներն օգտագործվել են 12 դատական գործերում վերջին երկու տարիների ընթացքում։
RKC-ի փաստաբան Մայք Մորգանը նշել է, որ դեռահասի՝ ChatGPT-ում հարցումները «ոչ մի ազդեցություն չեն ունեցել» գործի արդյունքի վրա։
Որոշ դեպքերում արհեստական ինտելեկտի ընկերությունները իրենց հարթակների օգտատերերի մասին հայտնել են ՀԴԲ-ին, ինչը հանգեցրել է քրեական հետապնդման և առնվազն մեկ դատապարտման։ Այս գարնանը Հետաքննությունների բյուրոն տեղեկացրել է Ֆլորիդայի Փալմ Բիչ շրջանի ոստիկանությանը OpenAI-ի հաղորդագրության մասին, որը վերաբերում էր օգտատեր Դարեն Չժոուին, ով բազմիցս ChatGPT-ին ասել էր, որ պլանավորում է բռնաբարել և սպանել իր նախկին ընկերուհուն, ինչպես նաև վնասել ինքն իրեն։
Չժոուն ձերբակալվել է և մեղադրվել է հետապնդման և սպառնալիքի մեջ՝ հիմնվելով կնոջը ուղարկված հաղորդագրությունների և չաթբոտի հետ զրույցների վրա։ Նա դատապարտվել է ութ տարվա պայմանական ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելուց հետո։
OpenAI-ն հայտարարել է, որ օգտագործում է ծրագրային ապահովում՝ զրույցները վտանգավոր վարքագծի նշանների սկանավորելու և այդ տեղեկատվությունը մոդերատորներին հաղորդելու համար։ Մոդերատորները որոշում են «ուրիշներին վնասելու սպառնալիքների անխուսափելիությունը և հավաստիությունը» և օգտատերերի մասին հաղորդում են իրավապահ մարմիններին։ Ընկերության ներկայացուցիչը հրաժարվել է բացահայտել, թե քանի անգամ է ընկերությունը օգտատերերի մասին հաղորդել ոստիկանությանը։
OpenAI-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ կառավարության և իրավապահ մարմինների կողմից օգտատերերի տվյալների վերաբերյալ հարցումների թիվն արագորեն աճում է։ Անցյալ տարվա երկրորդ կեսին ընկերությունը բացահայտել է ավելի քան 80 հաշիվ, ինչը չորս անգամ ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Այնուամենայնիվ, քրեական գործերով ի հայտ եկող չաթբոթերի հետ զրույցները հաճախ պայմանավորված են օգտատերերի կամավոր համաձայնությամբ, որ իրավապահ մարմինները մուտք գործեն այս տեղեկատվությանը՝ հարցաքննության ժամանակ կամ ձերբակալությունից հետո ստուգելով իրենց սմարթֆոնները, բացատրել է Քրեական պաշտպանության փաստաբանների ազգային ասոցիացիայի Չորրորդ փոփոխության կենտրոնի դատական գործերի տնօրեն Մայքլ Փրայսը։
Քաղաքացիական դատավարություններում չաթբոթերի հետ զրույցները կարող են հավաքագրվել հայտնաբերման ժամանակ, ինչը թույլ է տալիս լայնածավալ որոնումներ կատարել գործին ներգրավված անձանց սարքերում։
Ըստ OpenAI-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանի, չաթբոթերի հետ հաղորդակցությունները պետք է ստանան հատուկ իրավական պաշտպանություն՝ նման այն պաշտպանությանը, որը տրամադրվում է հաճախորդների՝ իրենց փաստաբանների հետ փոխազդեցություններին։ Ալթմանը կարծում է, որ պաշտպանության այս մակարդակը պետք է կիրառվի զգայուն հարցերի, ինչպիսին է բժշկական տեղեկատվությունը, նկատմամբ: Այնուամենայնիվ, չաթբոթերի հետ զրույցները ներկայում չեն պաշտպանվում նման մեխանիզմներով: Չկարգավորված միջավայրում խիստ անհավանական է, որ որևէ դատարան չաթբոթի հետ շփումները կճանաչի՝ որպես գաղտնի, ասել է Հարավային մեթոդիստական համալսարանի իրավագիտության պրոֆեսոր Լաուրա Աբելսոնը: