Ղազախստան մուտք գործելու համար ՌԴ քաղաքացիներին անհրաժեշտ կլինի էլեկտրոնային մուտքի թույլտվություն։
Այն ուժի մեջ կլինի 180 օր և թույլ կտա բազմակի ուղևորություններ, հաղորդում է QazETA (Kazakhstan Electronic Travel Authorization) թվային հարթակը:
«Էլեկտրոնային մուտքի թույլտվություն (ETA) պահանջվում է բոլոր օտարերկրյա քաղաքացիների համար, ովքեր ունեն առանց վիզայի մուտքի իրավունք հանրապետություն»,- ասել է գործակալության աղբյուրը։
Հարթակը գործում է փորձնական ռեժիմով մինչև նոյեմբերի 1-ը, ուստի Ղազախստան մուտք գործելը հնարավոր կլինի առանց ETA-ի։
Ակնկալվում է, որ էլեկտրոնային թույլտվությունը պահանջվելու է միջազգային չվերթների ուղևորների համար նոյեմբերի 1-ից, ԵԱՏՄ-ից դուրս երկրների հետ սահմաններով մեքենայով մուտք գործողների համար՝ նոյեմբերի 15-ից, ԵԱՏՄ երկրների հետ սահմաններում մեքենաների անցակետերով մուտք գործողների համար՝ նոյեմբերի 30-ից, իսկ գնացքի ուղևորների և նավահանգիստներով ժամանողների համար՝ դեկտեմբերի 15-ից։
Այս էլեկտրոնային թույլտվության համար վճար սահմանելու հարցը դեռևս որոշված ​​չէ և «մնում է բաց»:
«Վեդոմոստին» նաև հաղորդում է, որ Ղազախստանը 3,5 անգամ կմեծացնի Ռուսաստանի հետ սահմանին գտնվող «Ալիմբետ» անցակետի թողունակությունը (ռուսական կողմից՝ Օրսկի անցակետը): Ակտոբեի շրջանում գտնվող անցակետը կկարողանա օրական սպասարկել մինչև 2500 մեքենա՝ ներկա 700-ի փոխարեն, իսկ քաղաքացիների հոսքը օրական 1500-ից կաճի մինչև 3000 մարդ: