Tuesday, 06 December, 2022, 23:24
Some of the cruise missiles that Russia launched at Ukraine’s civilian infrastructure in late November were manufactured months after the West imposed sanctions intended to deprive Moscow of the components needed to make those munitions, according to a weapons research group.
Experts examined remnants of Kh-101 cruise missiles found in Kyiv, the capital, after an attack on Nov. 23 that knocked out electricity and shut down water systems in large areas of the country. One of the missiles was made this summer, and another was completed after September, markings on the weapons show, according to a report released by the investigators on Monday.
That Russia has continued to make advanced guided missiles like the Kh-101 suggests that it has found ways to acquire semiconductors and other matériel despite the sanctions or that it had significant stockpiles of the components before the war began, one of the researchers said.
The findings are among the most recent by Conflict Armament Research, an independent group based in Britain that identifies and tracks weapons and ammunition used in wars. A small team of its researchers arrived in Kyiv just before the attack at the invitation of the Ukrainian security service.
In four previous research trips to Kyiv since the invasion, the investigators found that almost all of the advanced Russian military gear they examined — like encrypted radios and laser range finders — was built with Western semiconductors.
The investigators were unable to determine whether the Kh-101 remnants they studied were from missiles that reached their targets and exploded or were intercepted in flight and shot down.
The Kh-101 missiles were marked with a 13-digit numerical sequence. The investigators said they believe that the first three digits represent the factory where the missile was made, followed by another three-digit code indicating which of two known versions of the Kh-101 it is and two digits indicating when it was manufactured. A final string of five numbers is believed to denote the missile’s production batch and serial number.
Piotr Butowski, a Polish journalist who has written extensively about Russia’s warplanes and military munitions, said the group’s numerical analysis matched up with his research.
“The first three digits are always ‘315’ — this is the production facility code,” Mr. Butowski said in an email. “Kh-101 missiles are developed and manufactured by the Raduga company in Dubna near Moscow.”