«Մինասյանի տեսաուղերձը նման էր խորտակվող նավի նավապետի խոսքերին». Քրիստ Հովսեփյան
![]() 430 Շաբաթ, 02 մայիսի, 2020 թ., 22:30 «Իմ իրավապաշտպանը» ՀԿ նախագահ Քրիստ Հովսեփյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Միքայել Մինասյանի տեսաուղերձը նման էր խորտակվող նավի նավապետի խոսքերին: Լսեցի տեսաուղերձը, սիրտս ճմլվեց. չէի պատկերացնում, որ Միքայել Մինասյանն այսքան սիրում է մեր քաղաքացիներին և փորձել է իր ուժերի ներածին չափով աջակցել մեր պետականաշինությանը: Ցավալին այն է, որ տոտալ թալանը երբ տիրել էր ամբողջ երկրում, քո գաղափարակից ընկերներն ընտրակաշառքով ընտրվում էին ԱԺ պատգամավորներ: Դուք, մարտի 1-ին խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ բռնություն գործադրելով, պահպանում էիք ձեր կառավարումը: Դուք ձեր էժանագին լրատվականներով (Blognews.am, Tert.am, Panarmenian, News.am) և այլ նմանատիպ կայքերով և նրանց խմբագիրներով օր ու գիշեր ատելության խոսք էիք տարածում: Ես հասկանում եմ, որ ձեր պատկերացրած ստեվարային կառավարման նպատակը չհաջողվեց իրագործել ու դուք ու ձեր շրջապատը վերածվեց շարքային դեմագոգ պուպուլիստների խմբի, որի խմբապետը դարձար դու»: |