«Պլոճիկով տղա է պետք, որ կարողանա միշիկների, վանեցյանների ու հների կերածները հետ բերել». Արմեն Մարտիրոսյան
![]() 571 Հինգշաբթի, 28 մայիսի, 2020 թ., 00:30 «Առաջին լրատվական»-ի եթերում «Անտարես» հրատարակչության տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանը, անդրադառնալով «Ոստիկանության մասին օրենքի» փոփոխության նախագծին և դիտարկմանը, որ որոշակի դիմադրություն կա, ասել է. «Հեղափոխական իշխանությունը պետք է «կատոկով» անցնի դիմադրության վրայով, պետք է լինեն կադրային ջարդեր, համարձակ քայլեր, բարեփոխումներ»: Դիտարկմանը, թե քննարկվում է ոստիկանության լծակներն ավելացնելու, նոր մտածողությամբ զինելու հարցը, Մարտիրոսյանն ընդգծել է. «Ոստիկանությանը պակասում է Վանո-2-ը, ու ոստիկանությունը կգործի: Ժողովրդի լեզվով ասած՝ ով է այդ պլոճիկով տղան, ասեք՝ դնենք նախարար: Ով է այն ուժը, որ պիտի կարողանա միշիկների, վանեցյանների, հների կերածը հետ բերել, դա թավշյա ճանապարհով չի կարող լինել, պետք է օրինական կոշտություն ցուցաբերել… Վարչապետը չի կարող այս հարցով էլ զբաղվել, նա պետք է զբաղվի Հայաստանի զարգացման գլոբալ հարցերով»: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |