Մարգարիտա Սիմոնյանը հրապարակել է իր աղմկահարույց գրառման տակ ստորագրողների անունները
![]() 302 Չորեքշաբթի, 22 հուլիսի, 2020 թ., 23:30 RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը «Вконтакте» սոցիալական ցանցում հրապարակել է ռուսաստանցի այն հայերի ցուցակը, որոնք համաձայն են իր՝ ավելի վաղ արված գրառման հետ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մասին: «Իմ այս աղմկահարույց գրառման տակ ես ոչ մի ստորագրություն, իհարկե, չեմ հավաքել: Ես քաղաքական գործիչ չեմ և չեմ պատրաստվում քաղաքականություն մտնել: Սակայն իմ մտերիմներից կամ պարզապես ծանոթներից մի քանիսն իրենք զանգեցին ինձ՝ հարցնելով, թե որտեղ կարող են ստորագրել: Այստեղ հրապարակում եմ այն մարդկանց անունները, ովքեր ցանկանում էին դա հրապարակայնորեն անել. Ավդոլյան Ալբերտ Ալիկովիչ - ռուս գործարար, բարերար Հայրապետյան Գայանե Վալերիևնա - կարի արտադրության ղեկավար Ակոպով Ալեքսանդր Զավենովիչ - Ռուսական հեռուստատեսության ակադեմիայի նախագահ (TEFI) Հակոբյան Արթիկ Պավլովիչ - SPK ընկերության գլխավոր տնօրեն Հակոբյան Հարություն Արտեմովիչ - մենեջեր Հարությունյան Վալերի Սամվելովիչ - մենեջեր Հարությունյան Ռաֆայել Վահրամովիչ - մենեջեր Հարությունյան Սամվել Վալերիևիչ - մենեջեր Բաբայան Ռոման Գեորգիևիչ - հեռուստահաղորդավար, Մոսկվայի Պետդումայի պատգամավոր, «Խոսում է Մոսկվան»-ի գլխավոր խմբագիր Գևորգյան Ալիսա Կարենովնա - ռեստորանների ցանցի մենեջեր Գևորգյան Ելենա Անատոլևնա - ատամնաբույժ Գևորգյան Կարեն Սոկրատովիչ - ոստիկանության պաշտոնաթող գնդապետ Գևորգյան Լաուրա Աշոտովնա - Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Գևորգյան Լիլյա Կարենովնա - Մոսկվայի պետական համալսարանի ուսանող Ղուկասյան Արմեն Մելսիկովիչ - «Ջերմաստիճանների պատկերասրահ» խանութի տնօրեն Զարգարյան Միխայիլ Ռաֆայելովիչ - մենեջեր Քեոսայան Տիգրան Էդմոնդովիչ - ռեժիսոր, հեռուստահաղորդավար Ներսեսյան Վալենտին Ռոբերտովիչ - պաշտոնաթող գնդապետ Օհանջանով Վադիմ Ալեքսանդրովիչ - գործարար Սաֆարյան Հակոբ Պավլովիչ - գինեկոլոգ Սաֆարյան Ալեն Ռաֆայելովիչ - ուսանող Սաֆարյան Արսեն Ռաֆայելովիչ - ուսանող Սաֆարյան Ռաֆայել Պավլովիչ - «Ջերմաստիճանների պատկերասրահ» խանութի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Սաֆարյան Սամսոն Պավլովիչ - «Ջերմաստիճանների պատկերասրահ» խանութի մենեջեր Ցականյան Վիտալի Իվանովիչ - փաստաբան»: |