ԵՄ-ն 200 միլիոն եվրո է հատկացնում Ուկրաինայի ներքին տեղահանվածներին
Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարել է, որ Եվրոմիությունը պատրաստ է 200 միլիոն եվրո հատկացնել Ուկրաինային՝ ներքին տեղահանվածներին աջակցելու համար։
Այս մասին ԵՀ նախագահը հայտնել է Twitter-ում։
Ֆոն դեր Լեյենը նաև հիշեցրել է, որ լայնածավալ պատերազմի սկզբից ի վեր ԵՄ երկրները Ուկրաինային տրամադրել են 4 միլիարդ դոլար տնտեսական աջակցություն և ևս 3,5 միլիարդ եվրո՝ պատերազմի պատճառով ԵՄ երկրներ մեկնած ուկրաինացիներին օգնելու համար։
«Մենք ուրախ ենք հայտարարել ԵՄ 200 միլիոն եվրոյի մարդասիրական օգնության մասին Ուկրաինայի դոնորների համաժողովում: Այս նոր խոստումով մենք Ուկրաինայի ժողովրդին ասում ենք՝ ձեր պայքարը մեր կռիվն է։ Մենք ձեզ հետ ենք… Հուսով եմ, որ շատերը կհետևեն մեր օրինակին»,- ասել է Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը: