«Դու սկի հավաբուն չես կարա սարքես, ո՞նց ես քեզ թույլ տալիս շինարարությունից խոսաս». Գևորգ Պետրոսյան
![]() 394 Ուրբաթ, 24 հունիսի, 2022 թ., 14:42 «Քաղաքական ռեպրեսիաների չեմպիոն Նիկոլը կառավարության նիստին էլի սկսել էր մեծախոսությամբ զբաղվել, ասում ա՝ մենք փողի խնդիր չունենք: Ասում ա՝ ոչ թե մենք շինարարների հետևից չենք հասնում, այլ շինարարները մեր հետևից չեն հասնում»,- «Հայելի» ակումբում անդրադառնալով Կառավարության նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություներին, ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը: «Էս չորս տարի ա դու վարչափեդի աթոռին ես, ի՞նչ ես սարքել, արա՛: Սաղ քաղաքը քանդեցիք, ինչքան օբյեկտ կա ապամոնտաժեցիք, թե իբր օրինական լինեն շինությունները, 1000 մարդու սարքեցիք գործազուրկ, էն Հայկ Մարությանին փչացրեցիք: Դու ո՞նց կարաս շինարարությունից խոսաս... ոնց որ ես խոսամ Իսպանիայում անցկացվող ցլամարտի հմտություններից: Դու սկի հավաբուն չես կարա սարքես, ա՛յ տղա, դու ո՞նց ես քեզ թույլ տալիս շինարարությունից խոսաս»,- ասաց Գ. Պետրոսյանը: |