«Ազգային արժանապատվությունը նսեմացնելու չեմպիոնը Նիկոլ Փաշինյանն է». Պետրոսյան
![]() 317 Երկուշաբթի, 04 հուլիսի, 2022 թ., 14:18 ԱԺ նախկին պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը «Հայելի» ակումբում անդրադարձել է Անժելա Թովմասյանի դեմ պատրաստվող քրեական գործին, ըստ որի՝ նա ազգային արժանապատվությունը վիրավորող արտահայտություն է թույլ տվել իր ծրագրի շրջանակում: Սակայն մինչև բուն թեմայի քննարկմանն անցնելը, Պետրոսյանը կոշտ գնահատականներ է հնչեցրել 4-րդ իշխանության նկատմամբ տարվող քաղաքականության վերաբերյալ. «Փաշինյանը գրավել է առաջին օրենսդիր իշխանությունը, երկրորդ իշխանությունը՝ գործադիրը, մնացել են երրորդ՝ դատական իշխանությունն ու չորրորդ իշխանությունը՝ ԶԼՄ-ն, փորձում է դա էլ գրավել: Գուցե Ձեր անձի դեմ հատուկ անձնական բացասական նկրտումներ ունի, բայց սա Ձեր անձի դեմ չէ, այլ չորրորդ իշխանությունն ուզուրպացնելու փորձ է: Անժելա՛, էսօր Դուք իրա համար վտանգ եք ներկայացնում Ձեր ուղղամտությամբ: Հիմա, եթե Դուք հելնեք, մի երկու շաբաթ գովեք «քըրջ Նիկոլին», քաղաքական ռեպրեսիաների չեմպիոն Նիկոլին, Ձեր սաղ նյութեր-մյութերը կմերժվեն, կէթան: Բայց քանի որ Դուք ձեր սովորության համաձայն՝ միշտ ուղղախոս, ուղղամիտ եք, հանուն Հայաստանի եք խոսում, դրա համար էլ ընկել են Ձեր հետևից»,- ընդգծել է Պետրոսյանը: |