«Մեզ անընդհատ սովորեցնում են պատերազմական վիճակի նորմալությանը»․ Զառա Հովհաննիսյան
![]() 217 Հինգշաբթի, 04 օգոստոսի, 2022 թ., 17:06 Իրավապաշտպան, հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մեզ անընդհատ սովորեցնում են պատերազմական վիճակի նորմալությանը։ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը փոխանցվեց Ուկրաինա, որն արդեն կես տարի է այդ վիճակում, հիմա նորից մեր տարածք է փոխանցվում, այսինքն դա չընդհատվող գիշատիչ է, որի նպատակը մեկն է՝ խլել կյանքեր, սերմանել վախ ու ցավ, ատելություն ու պառակտում։ Մարդկությունը պետք է ամբողջ սրտով ոչ ասի պատերազմին, ամբողջ հոգով ու մարմնով մերժի զենքն ու զինատեսակները՝ մարդկության ու բնության ոչնչացնող մեքենաները։ Ոչ մի արդարացում չպետք է լինի, ոչ մի վերլուծություն, թե ով էր ճիշտ և ով սխալ։ Ճշմարտությունն այնքան հեռու է այսօրվա մարդկության գիտակցությունից, որը գործում է բացառապես խմբային շահերի դիրքերից, որ ցանկացած ճշմարտության թափահարում միայն ամրապնդում է սուտը։ Խաղաղություն և ազատագրում մեր չքնաղ Երկիր մոլորակին և մարդկությանը»։ Աղբյուրը` Զառա Հովհաննիսյան |