«Ի՞նչ է պահանջում Հայաստանի շահը». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 217 Ուրբաթ, 16 սեպտեմբերի, 2022 թ., 20:48 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն իր էջում գրել է. «Ի՞նչ է պահանջում Հայաստանի շահը։ Ո՞ւմ տված զենքով է հայ զինվորն այսօր պաշտպանում Հայաստանը։ ՆԱՏՕ՞-ի, թե՞ Ռուսաստանի... Պարզ է, որ Ռուսաստանի։ Ո՞վ է մեր սպառնալիքը։ Թուրքիան ու Ադրբեջանը։ Ո՞ր ալյանսի մեջ է Թուրքիան: ՆԱՏՕ՞-ի, թե՞ ՀԱՊԿ-ի։ ՆԱՏՕ-ի անդամ է Թուրքիան։ Բա ի՞նչ եք հակառուսական «տիդիրիտներ» անում, դրա փոխարեն Թուրքիայի ու ՆԱՏՕ-ի ազդեցության մեծացման դեմ պայքարեք։ Ո՞նց եղավ, որ Ռուսաստանի համար ամենադժվար պահին ադրբեջանցիները հարձակվեցին մեզ վրա։ Ո՞ւմ էր դա ձեռնտու։ Ռուսաստանի՞ն... չեմ կարծում։ Արդյոք Հայաստանի շահերից է բխում Ռուսաստանի դիրքերի թուլացումը։ Ոչ և հազար անգամ ոչ։ Քանի որ այդ տեղը գրավելու է Թուրքիան։ Վերջ տվեք հակառուսականությանը, դա չի բխում մեր ազգի ու պետության կենսական շահերից»։ Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |