Վիրավոր քաղաքացիներից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է. ԱՆ
![]() 2735 Երկուշաբթի, 19 սեպտեմբերի, 2022 թ., 12:06 ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնում է. «Վիրավոր քաղաքացիական անձանց առողջական վիճակի մասին. հայկական դիրքերի և բնակավայրերի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրետակոծության հետևանքով վիրավորում ստացած քաղաքացիական 7 անձից 3-ը, սեպտեմբերի 19-ի՝ ժամը 10:00 դրությամբ, շարունակում է ստացիոնար բուժումը տարբեր բժշկական կենտրոններում: Բուժման մեջ գտնվողներից մեկի առողջական վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր՝ անկայուն, բժիշկները պայքարում են նրա կյանքի համար: Ծանր գնահատվող 2 վիրավորի վիճակը բարելավվել է՝ վերակենդանացման բաժանմունքներից տեղափոխվել են համապատասխան բաժանմունքներ. այժմ նրանց առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության: Ստացիոնարում բուժվող 4 տուժածներից 1-ն առողջացումով դուրս է գրվել, 3-ը ստացել են ամբուլատոր բուժօգնություն»: Աղբյուրը` ՀՀ առողջապահության նախարարություն |