«Ովքեր և ինչու են նյարդայնացած Արցախի հանրահավաքից». Անդրանիկ Թևանյան
![]() 333 Հինգշաբթի, 03 նոյեմբերի, 2022 թ., 01:06 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ովքեր և ինչու են նյարդայնացած Արցախի հանրահավաքից Եթե դու ասում ես, որ չես տեսնում Արցախն Ադրբեջանի կազմում, ապա ավտոմատ դառնում ես ՀՀ օրվա իշխանությունների թշնամին։ 88-ի շարժման արժեքների այսպիսի այլասերում դժվար էր պատկերացնելը, բայց դե․․. Արցախում տեղի ունեցած հզոր հանրահավաքից դժգոհ են նիկոլենք ու Ադրբեջանը։ Ուշադրությո՛ւն դարձրեք․ որևէ ՔՊ-ական գոնե փոքրիկ դրական խոսք չի ասել Արցախի հանրահավաքի մասին։ Փողոցով իշխանության եկածները լավագույն դեպքում «չեն նկատել» տասնյակ հազարավորների փողոց դուրս գալը։ Իշխանական տիրույթից եթե խոսք հնչել է, ապա միայն քննադատական ու հակաղարաբաղցիական ատելության խոսք է հնչել։ Երևանում ի համերաշխություն, ի աջակցություն Արցախի հանրահավաքին և հանուն Հայաստանի նոյեմբերի 5-ին կայանալիք հանրահավաքի մասին էլ նիկոլենք ու Ադրբեջանը նույն կարծիքի են։ «Վիետնամցիների» սմայլիկները վկա»։ Աղբյուրը` Անդրանիկ Թևանյան |