Մելանյա Թրամփի նախկին փաստաբանը դարձել է Սլովենիայի նախագահ
Սլովենիայում նոյեմբերի 13-ին կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթել է 54-ամյա իրավաբան, լրագրող Նատաշա Պիրց-Մուսարը։ Երկրի ԿԸՀ-ն հրապարակել է ձայների 95,52%-ի մշակման արդյունքները։
Անկուսակցական Pirc-Musar-ին այն ժամանակ աջակցում էր ընտրատեղամասեր եկած ընտրողների 54,04%-ը, 45,96%-ը քվեարկել էր նրա մրցակցի՝ Սլովենիայի նախկին արտգործնախարար Անժե Լոգարի (46 տարեկան) օգտին՝ Սլովենիայի դեմոկրատական կուսակցությունից։ Սլովենիայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում մասնակցությունը կազմել է 52,13 տոկոս։ Slovenske Novice հրատարակությունը նշում է, որ երկիրը «կարծես թե առաջին անգամ է ունենալու կին նախագահ»։
Israeli Details-ը նշել է, որ Նատաշա Փիրց-Մուսարը ժամանակին աշխատել է ԱՄՆ նախկին առաջին տիկին Մելանյա Թրամփի իրավաբանական թիմում, երբ նա դատի է տվել թաբլոիդին զրպարտության համար: Մուսարը նաև մի թիմի անդամ էր, որը վարձվել էր ԱՄՆ նախկին առաջին տիկնոջ օրինական շահերը և նրա ապրանքանիշը պաշտպանելու համար:
Սլովենիայի ներկայիս նախագահ Բորուտ Պահորն իր լիազորությունները կհանձնի դեկտեմբերին։ Այն պատճառով, որ Պահորը նախագահական երկու ժամկետ է զբաղեցրել, նա չի առաջադրվել նախագահի պաշտոնում 2022 թվականին։