«Որևէ դերակատար շահագրգռված չէ կանխելու պոտենցիալ ցեղասպանությունը». Արմեն Պետրոսյան
Ուրբաթ, 30 դեկտեմբերի, 2022 թ., 01:06
Արևելագետ Արմեն Պետրոսյանի գրառումը. «Արդեն 18 օր շարունակվող Արցախի շրջափակումը, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը փաստում են գործող միջազգային կառուցակարգերի, առանցքային դերակատարների միջամտության ցանկության բացակայության/անկարողության մասին։
Մեզ համար պետք է ելակետային լինի այն իրողությունը, որ նաև հերթական միջազգային գլոբալ ճգնաժամի պայմաններում 120 հազար մարդ զոհաբերվում է աշխարհաքաղաքական անզիջում շահերի բախման պատճառով։ Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ Արցախում ճգնաժամը, ըստ էության, բազմաշերտ է, այնուամենայնիվ, առնվազն դրա հումանիտար դիմագիծը հաշվի առնելով՝ պետք է փաստել, որ թեմային առնչվող միջազգային փաստաթղթերը, սկզբունքները, դաշնակցային հարաբերությունների համակարգերը, «միջազգային հանրություն» կոչված անդեմ հանրույթը, առաջատար աշխարհաքաղաքական խաղացողները... որևէ դերակատար շահագրգռված չէ կանխելու պոտենցիալ ցեղասպանությունը։ Մոտավորապես նման իրավիճակ էր մոտ 1 դար առաջ, երբ նույն աշխարհաքաղաքական շեհերի բախման ու «միջազգային հանրության» անտարբերության զոհ դարձավ 1,5 մլն հայ»։