Ռուբեն Վարդանյանը հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել
![]() 1149 Չորեքշաբթի, 18 հունվարի, 2023 թ., 20:42 Ադրբեջանը կրկին արգելափակել է Հայաստանից Արցախը սնուցող միակ գազատարը՝ խաղաղ բնակչությանը թողնելով առանց գազամատակարարման: Հունվարի 17-ի առավոտվանից Արցախում ամբողջությամբ դադարեցվել է գազամատակարարումը: Քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում կենսական նշանակության օբյեկտների անխափան գործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Պետնախարարը ենթակառուցվածքային ոլորտների պատասխանատուներին հանձնարարել է միջոցառումներ ձեռնարկել այլընտրանքային եղանակներով նշված օբյեկտների գործունեությունը և բնակչության նվազագույն պահանջարկը ապահովելու համար:Երեկոյան ադրբեջանական կողմը կարճ ժամանակով վերականգնել է գազամատակարարումը, իսկ «Արցախգազ» ընկերությունը իրականացրել է համապատասխան պրոֆիլակտիկ-վերականգնողական աշխատանքներ՝ գազամատակարարումն ապահովելու նպատակով, որից հետո Ադրբեջանը կրկին անջատել է գազամատակարարումը: Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել է, որ Արցախի կառավարությունը, ռուս խաղաղապահների հետ միասին, երկար ժամանակ նախապատրաստում էր և հունվարի 17-ին կազմակերպել է Արցախում մնացած օտարերկրյա քաղաքացիների մի մասի վերադարձը հայրենիք։ Սակայն Արցախի 120.000 քաղաքացիների, այդ թվում՝ 30.000 երեխաների համար անմարդկային շրջափակումը շարունակվում է։ Շրջափակման պատճառով ծանր հիվանդներին բուժման նպատակով Հայաստան տեղափոխելը շարունակվում է իրականացվել բացառապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից։ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության արդյունքների հիման վրա տարածաշրջանում չի կարող հաստատվել երկարաժամկետ խաղաղություն։ Այն պետք է վճռականորեն դատապարտվի և մերժվի միջազգային հանրության կողմից, և դրա առաջին քայլը պետք է լինի Արցախի՝ մեկ ամսից ավելի շարունակվող շրջափակման անհապաղ դադարեցումը: |