Ռուսաստանում կթույլատրվի բժշկական սարքավորումների վերանորոգումը ոչ օրիգինալ պահեստամասերով
Ռոսզդրավնադզորը մտավախություններ ունի Ռուսաստանում առողջապահության ոլորտի դեմ արևմտյան պատժամիջոցների կիրառումից։ Ռիսկերը կանխելու նպատակով վարչությունը նախատեսում է թույլ տալ բժշկական սարքավորումների վերանորոգումը արտադրողի կողմից չտրամադրված պահեստամասերով։
Սեպտեմբերի 1-ից ռուսական բժշկական հաստատություններին կթույլատրվի վերանորոգել սարքավորումները ոչ օրիգինալ պահեստամասերի և բաղադրիչների միջոցով: Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, գերատեսչությունը մտավախություն ունի արևմտյան պատժամիջոցների սահմանումից առողջապահության ոլորտի նկատմամբ՝ վերջին ոլորտներից մեկը, որի վրա դեռևս չեն ազդել սահմանափակումները:
Միևնույն ժամանակ, ռուսական հիվանդանոցների և կլինիկաների բարձր տեխնոլոգիական բժշկական սարքավորումների մեծ մասն արտադրվում է արտասահմանում և պետք է պարբերաբար արտահանվի արտերկիր վերանորոգման համար։ Օրինակ, համակարգչային տոմոգրաֆների ռենտգենյան խողովակները պետք է փոխվեն ամեն մեկուկես տարին, սակայն դրանց հիմնական արտադրողները Նիդեռլանդների, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի ընկերություններն են, և նոր պատժամիջոցների դեպքում նրանց հետ համագործակցությունը կարող էանհնար դառնալ:
Ըստ «Կոմերսանտ»-ի՝ մինչ այժմ ՌԴ պետական կլինիկաները խնդիրներ չեն ունեցել արտասահման վերանորոգման համար նախատեսված բժշկական սարքավորումների արտահանման հետ կապված։ Միևնույն ժամանակ, ըստ հրապարակման աղբյուրներից մեկի, 2022 թվականի ամռանը օդափոխիչների շվեյցարական արտադրողներից մեկը հրաժարվել է սպասարկել Մոսկվայի խոշոր կլինիկաներից մեկում արդեն Ռուսաստան առաքված օդափոխիչները։