ԵՄ նոր պատժամիջոցները ենթադրում են Ռուսաստանի տարածքով ապրանքների տարանցման արգելք. #Bloomberg
Bloomberg-ը, վկայակոչելով աղբյուրներին, հայտնում է, որ ԵՄ-ում մշակվող հակառուսական պատժամիջոցների նոր՝ 11-րդ փաթեթը կարող է ներառել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքով որոշ ապրանքների տարանցման արգելք։
Արգելքն առաջին հերթին վերաբերելու է բարձր տեխնոլոգիական ապրանքներին և տրանսպորտային միջոցների որոշակի տեսակներին։ ԵՄ-ն ենթադրում է, որ Ռուսաստանը կարող է, իբր, օգտագործել դրանք ուկրաինական հակամարտությունում։
Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ-ն կառաջարկի փաթեթում ներառել մոտ 30 նոր պաշտոն։ Սպասվում է նաև, որ սահմանափակումներ կկիրառվեն ռուսական մի շարք ընկերությունների և կազմակերպությունների նկատմամբ, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, «Ռոսատոմը» չի ընկնի այդ սահմանափակումների տակ։