Ռուսաստանում ուղղաթիռներ ու ինքնաթիռներ են կործանվել. կան զոհեր
![]() 535 Շաբաթ, 13 մայիսի, 2023 թ., 18:24 Լրատվամիջոցներում և սոցցանցերում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ շաբաթ օրը Ռուսաստանի Դաշնության Բրյանսկի շրջանում երկու Մի-8 ուղղաթիռ և երկու մարտական ինքնաթիռ՝ Սու-34 և Սու-25 են կործանվել։ Միայն երկու ինքնաթիռի անկման ապացույց կա՝ Մի-8 ուղղաթիռը Կլինցի քաղաքում և Սու-34 ինքնաթիռը Ուկրաինայի սահմանի մոտ։ Կլինցիում ուղղաթիռի կործանումը հաստատել են շրջանային իշխանությունները։ Baza թելեգրամ-ալիքը հայտարարում է Բրյանսկի շրջանում երկրորդ Մի-8 ուղղաթիռի ընկնելու մասին։ Հաղորդվում է, որ նա ընկել է Ունեչի շրջանի Վոլկուստիչի գյուղի մոտ։ Վթարի վայրը շրջափակված է։ Քանի որ ուղղաթիռը «կարող է ականապատված լինել», ռումբերի փորձագետները վթարի վայրի ճանապարհին են։ MASH թելեգրամ-ալիքը գրել է, որ ուղղաթիռներն ու ինքնաթիռները վերադառնում էին մարտական առաքելությունից և խոցվել են դիպուկ հարվածներից։ Չհաստատված տեղեկություններ կան նաև Սու-25-ի ընկնելու մասին։ Ըստ պաշտոնապես չհաստատված լուրերի, բոլոր ինքնաթիռների ու ուղղաթիռների անձնակազմերի անդամները զոհվել են, բացի այդ, կա վիրավոր գետնի վրա: