Պակիստանում գնացքի վթարի զոհերի թիվն աճել է
![]() 1049 Կիրակի, 06 օգոստոսի, 2023 թ., 19:54 Պակիստանում աճում է կիրակի օրը երկրի հարավում տեղի ունեցած երկաթուղային վթարի զոհերի թիվը: Արդեն հաղորդվում է 30 զոհի մասին, նախկինում հայտնել էինք 15 զոհի մասին։ Վիրավորների թիվը նույնպես 40-ից հասել է 60-ի։ Նման տվյալներ է հաղորդում Associated Press-ը։ Միաժամանակ հաղորդվում է, որ զոհերի և վիրավորների թիվը կարող է աճել, այս մասին զգուշացրել են երկրի երկաթուղային ծառայությունները։ Կիրակի օրը հաղորդվել է, որ Կարաչիից Աբոտաբադ մեկնող ճեպընթաց գնացքը վթարի է ենթարկվել Սինդում՝ Նավաբշահ քաղաքի մոտ։ Թարմացված տվյալներով՝ ռելսերից դուրս է եկել 10 վագոն։ Պակիստանի երկաթուղիների նախարար Խավաջա Սաադ Ռաֆիկը հայտարարել է, որ վթարի պատճառ կարող էր լինել տեխնիկական անսարքությունը: Նա չի բացառել նաև դիվերսիաները: Վթարի վայրում որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։ |