«Հին» դոլարները բանկերը չեն վերցնում. «Ժողովուրդ»
![]() 2744 Շաբաթ, 02 սեպտեմբերի, 2023 թ., 09:36 «Ժողովուրդ»-ը գրում է․ «Խմբագրությունը պարբերաբար բողոքներ է ստանում քաղաքացիներից, որ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող մի շարք բանկեր հրաժարվում են կատարել գործարքներ հին՝ 2006 թվականի արտադրության դոլարներով՝ քաղաքացիներին որևէ բացատրություն չտալով: Այս ամենից զատ արդյոք Կենտրոնական բանկը կարգավորումներ մտցնելու ուղղությամբ քայլեր անո՞ւմ է, կամ գուցե այդպիսիք այժմ արդեն կա՞ն: Այսինքն՝ երբ հնչում են որևէ բանկի կամ ֆինանսական կազմակերպության գովազդում խոսքեր, թե կառույցը վերահսկվում է Կենտրոնական բանկի կողմից, խաբեություն է: ԿԲ-ն միայն լիցենզիայի տրամադրման ժամանակ է կանոններ նախանշում, հետո ինչ ցանկանում, անում են բանկերը: Փաստացի ԱՄՆ-ում, այսպես ասած, հին դոլարները համարվում է արժույթ, իսկ Հայաստանում՝ ոչ: Ու ով է որոշել՝ պարզ չէ. պետությունը կազմակերպված քաոս է ստեղծել»: Մանրամասները՝ թերթի համարում։ |