Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումը կազդի երկկողմ հարաբերությունների վրա. Ռուսաստանի ԱԳՆ
Հայաստանի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի կանոնադրության վավերացումը ամենաբացասական հետևանքները կունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա։ Երևանը հաշվի չի առել կանոնադրության վերաբերյալ Մոսկվայի փոխադարձ առաջարկները. այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչությունում։ «Հայ գործընկերներն ի սկզբանե տեղեկացված էին այն դիրքորոշման մասին, որ Հայաստանի կողմից ՄՔԴ-ի Հռոմի ստատուտի վավերացումն անընդունելի է այն պայմաններում, երբ այս կառույցը «ձերբակալման օրդեր» է տվել Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարությանը։ Երկկողմ պայմանագիր կնքելու՝ Երևանի նախաձեռնությունը քննարկվել է, Մոսկվայում, առաջարկվել է փոխզիջումային տարբերակ, որը կարող է հարմար լինել երկու կողմերին, ցավոք, այն հաշվի չի առնվել, փոխարենը Հայաստանում քաղաքական որոշում է կայացվել՝ հօգուտ Հռոմի ստատուտի վավերացման, ինչը ամենաբացասական հետևանքները կունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա»,- ասել են նախարարությունից։
Ինչպես ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ-ն, Հայաստանի ներկայացուցիչների կողմից առաջ քաշված թեզն այն մասին, որ ՄՔԴ-ին միանալը, իբր, որևէ ազդեցություն չի ունենա հայ-ռուսական կապերի վրա «իրականությանը չի համապատասխանում»։ «Առնվազն դժվար է պատկերացնել Ռուսաստանի ղեկավարության այցը հանրապետություն, հատկապես, երբ իշխող կուսակցության պատգամավորները կոչ են անում ձերբակալել (Ռուսաստանի նախագահ) Վլադիմիր Պուտինին՝ Հաագայի «թեմիսների» խնդրանքով։ ՌԴ ԱԳՆ-ն հուսով է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովում կլինեն սթափ մտածող ուժեր, որոնք դեմ կլինեն հայ-ռուսական հարաբերությունների համար ակնհայտ թունավոր որոշմանը»,- ամփոփել է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Չորեքշաբթի օրը ՀՀ ԱԺ Պետաիրավական հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովն իր նիստում ընդունել է ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու մասին օրինագիծը և այն ուղարկել խորհրդարան։ Երևանը հայտարարել է, որ այս քայլն ուղղված չէ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ, այլ միտված է քրեական հետապնդում իրականացնելու ռազմական հանցագործություն կատարած ադրբեջանցիների նկատմամբ։