ՖԻՖԱ-ն հայտարարել է, թե որտեղ է անցկացվելու 2034 թվականի Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը
Ֆուտբոլի աշխարհի 2034 թվականի առաջնությունը կանցկացվի Սաուդյան Արաբիայում։ Այս մասին հայտարարել է Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) նախագահ Ջանի Ինֆանտինոն։
Սաուդցիները միակն էին, ովքեր հավակնում էին անցկացնել մրցաշարը:
Արդեն որոշվել են աշխարհի հաջորդ երկու առաջնությունների տանտերերը. 2026 թվականին մրցաշարը կանցկացվի ԱՄՆ-ում, Կանադայում և Մեքսիկայում, իսկ 2030 թվականին մրցաշարի հանդիպումներն առաջին անգամ կհյուրընկալեն վեց երկրներ՝ Ուրուգվայը, Պարագվայը, Արգենտինան, Մարոկկոն, Պորտուգալիան և Իսպանիան։
Աշխարհի վերջին առաջնությունը հյուրընկալել էր Կատարը։ 2022 թվականին Արգենտինայի հավաքականի ֆուտբոլիստները դարձան աշխարհի չեմպիոն։