«Հունգարիան մեծացնում է Ադրբեջանից գազի ներկրումը»․ Սիյարտո
Հունգարիան շարունակում է դիվերսիֆիկացնել իր մատակարարումները՝ նվազեցնելու ռուսական գազից կախվածությունը։ Այս մասին Բաքվի էներգետիկ համաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն, հաղորդում է Report-ը։
«Հունգարիայում գազի տարեկան սպառումը կազմում է 9-10 մլրդ խմ, որից երկիրն արտադրում է միայն 1,5 մլրդ խմ-ն։ Ռուսական գազից կախվածությունը նվազեցնելու համար իրականացվել և իրականացվում են Ադրբեջանից, Թուրքիայից և Կատարից գազի գնման աշխատանքներ»,- ասել է Սիյարտոն։