Մարքսիստ-լենինիստը դարձել է Նեպալի ղեկավար
Նեպալի կոմունիստական ​​կուսակցության (Միասնական մարքսիստ-լենինյան) առաջնորդ Խադգա Պրասադ Շարմա Օլին նշանակվել է երկրի նոր վարչապետ։ Համապատասխան որոշում է կայացրել Նեպալի նախագահ Ռամ Չանդրա Պաուդելը։ 72-ամյա Շարմա Օլին նախկինում երկու անգամ աշխատել է Նեպալի կառավարության ղեկավարի պաշտոնում (2015-2016, 2018-2021): Այս անգամ նա փոխարինել է վարչապետ Պուշպա Քամալ Դահալին:
Ավելի վաղ, որպես վարչապետ, Շարմա Օլին պաշտպանում էր ազգայնական հռետորաբանությունը և կոշտ դիրքորոշում էր ընդունում Հնդկաստանի դեմ սահմանային վեճերի և առևտրի հարցում: Նա նաև ձգտել է ավելի սերտ հարաբերություններ հաստատել Չինաստանի հետ և ներգրավվել Պեկինի հետ «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում իրականացվող նախագծերում: Այս անգամ Շարմա Օլիի կուսակցությունը հայտարարել է, որ Նեպալը կարող է տնտեսական բարգավաճման հասնել միայն Հնդկաստանի հետ սերտ բարեկամական հարաբերություններ պահպանելով, և որ կուսակցությունը թույլ չի տա երկրում որևէ հակահնդկական գործունեություն։