Նոյեմբերի 10-ից ԵՄ-ում կփոխվի սահմանի հատման կարգը
![]() 3671 Երեքշաբթի, 24 սեպտեմբերի, 2024 թ., 19:30 Նոյեմբերի 10-ից Եվրամիությունում կսկսի գործել նոր IT-համակարգ՝ EES (Entry-Exit System). ուկրաինացիների համար ԵՄ երկրներ մուտք գործելու կարգը կփոխվի: Նոր համակարգն ավտոմատ կերպով արձանագրելու է բոլոր օտարերկրացիների մուտքն ու ելքը Շենգենյան գոտու երկրներ։ Այս համակարգը ներդրվում է սահմանային անցումները պարզեցնելու, անվտանգությունը կենսաչափական փաստաթղթերի միջոցով բարձրացնելու և կեղծ փաստաթղթերի օգտագործումը կանխելու նպատակով։ Սա նաև պետք է օգնի անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարին: Այս համակարգը կգրանցի սահմանը մեկ անգամ անցած մարդկանց մատնահետքերը և դեմքի լուսանկարները և դրանք կպահի երեք տարի. անձնագրում այլևս կնիքներ պետք չի լինի։ Գրանցումը տեղի կունենա ավտոմատ կերպով՝ ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով: Ուստի, երբ մարդը մեկնում է արտերկիր, սահմանապահներն առաջին հերթին կվերցնեն կենսաչափական տվյալներ, իսկ եթե անձը հրաժարվի դրանք տրամադրելուց, նրան մուտքը կարգելվի։ Այնուհետև յուրաքանչյուր հաջորդ սահմանային հատման ժամանակ դուք պետք է սկանավորել անձնագիրը ինքնասպասարկման տերմինալում: Կառավարությունը նաև նշել է, որ սահմանի հատման նոր կանոնները չեն նշանակում առանց վիզայի ռեժիմի վերացում։ |