Իսրայելական տանկերը ներխուժել են Լիբանանում ՄԱԿ-ի բազայի տարածք
Իսրայելական տանկերը տապալել են Լիբանանի հարավում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) բազայի դարպասները և մտել նրա տարածք, հայտնել են ՄԱԿ-ից։
ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել կիրակի վաղ առավոտյան Ռամիայի խաղաղապահ դիրքերում: Տեղական ժամանակով մոտավորապես ժամը 04:30-ին, երբ խաղաղապահները գտնվում էին ապաստարաններում, իսրայելական «Մերկավա» տանկերը «ոչնչացրել են դիրքի գլխավոր դարպասը և բռնի ուժով մտել» օբյեկտ։ Իսրայելական զորքերը այնուհետև «մի քանի անգամ պահանջել են, որ բազայի լույսերն անջատվեն»։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ տանկերը հեռացել են խաղաղապահների բողոքից մոտ 45 րոպե անց: Տեղական ժամանակով 06:40-ին նույն դիրքում գտնվող խաղաղապահները հայտնել են, որ 100 մետր դեպի հյուսիս մի քանի կրակոց է արձակվել, ծուխ է դուրս եկել:
«Տասնհինգ խաղաղապահ ծխի հետևանքով մաշկի գրգռվածություն և աղեստամոքսային տրակտի ռեակցիաներ են ունեցել: Խաղաղապահները բուժման կուրս են անցնում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Իսրայելը դեռ չի մեկնաբանել մեղադրանքներըԴեպքը տեղի է ունեցել մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն վերսկսել է ՄԱԿ-ի ուժերին ուղղված իր կոչը՝ զորքերը սահմանից դուրս բերել:
Իսրայելի պաշտպանության բանակը բազմիցս խնդրել է դա և բազմիցս մերժվել: Իսրայելական զինվորականները պնդում են, որ «Հեզբոլլահ»-ի մարտիկները տեղակայված են խաղաղապահների դիրքերի մոտ և նրանց օգտագործում են՝ որպես «մարդկային վահան», ինչը խմբավորումը հերքում է։