ԱՄՆ-ն սահմանել է Ռուսաստանի նավթարդյունաբերության դեմ ուղղված ամենախիստ պատժամիջոցները
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է 183 նավերի, «Գազպրոմ Նեֆթ»-ի և նրա դուստր ձեռնարկությունների, «Սուրգուտնեֆտեգազ»-ի, տասնյակ նավթային առևտրականների, թոփ-մենեջերների (այդ թվում՝ «Գազպրոմ Նեֆտի» խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Դյուկովի), ինչպես նաև դեպի Հնդկաստան ռուսական նավթ տեղափոխող նավերն ապահովագրող ընկերությունների («Ալֆա-Ստրախովանիե» և «Ինգոսստրախ») դեմ պատժամիջոցների մասին:
Նրանց նկատմամբ սահմանափակումներ է մտցրել նաև Մեծ Բրիտանիան։
Ցանկում ներառված են «Գազպրոմ Նեֆտ» նավթավերամշակման գործարանները (Մոսկվա, Օմսկ), արտադրական ձեռնարկությունները՝ «Գազպրոմնեֆտ-Նոյաբրսկնեֆտեգազ», «Գազպրոմնեֆտ-Օրենբուրգ» և այլն, նրա արտասահմանյան կառույցները՝ Տաջիկստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում և Սերբիայում (NIS), ինչպես նաև Լյուքսեմբուրգում գրանցված «Գազպրոմ Նեֆտ Ինթերնեյշնլ»-ը, Gazprom Neft Shelf-ը և Gazprom Neft Aero-ն և այլն:
Սահմանափակումներ են մտցվել նաև Սուրգուտնեֆտեգազի կառույցների նկատմամբ՝ նրա բանկի, Կալինինգրադնեֆտեպրոդուկտի, Kirishinefteorgsintez (Kinef) նավթավերամշակման գործարանի և այլ կառույցների:
Պատժամիջոցների տակ է հայտնվել նաև «Ռոսնեֆտի» կառույցը՝ «Ռոսնեֆտեֆլոտը»: Սահմանափակումները ազդել են նաև ծովային նավեր շահագործող մի քանի այլ ընկերությունների վրա:
Պատժամիջոցներ են կիրառվել նաև 183 նավերի նկատմամբ, որոնք «ստվերային նավատորմի մաս են կազմում» կամ պատկանում են ռուսական ընկերություններին։ Սրանք այն նավեր են, որոնք կրում են Ռուսաստանի, Պանամայի, Բարբադոսի և Գաբոնի դրոշները: Դրանց թվում են ոչ միայն նավթատարներ, այլև մարդատար նավեր, մատակարարման նավեր և այլն։
Պատժամիջոցներ են կիրառվել նաև «Ինգոսստրախ»-ի և «ԱլֆաՍտրախովանիե»-ի դեմ, որոնք զբաղվում են ծովային տրանսպորտի ապահովագրությամբ։
Արդյունաբերության այլ ոլորտների ռուսական ձեռնարկություններից, որոնք ենթարկվել են պատժամիջոցների, նշվում են Յակուտիայում գտնվող «Դենիսովսկու» ածխի արդյունահանման և վերամշակման գործարանը, «Կուզբասռազրեզուգոլը», «Լիսկի» հավաքման բլանկների գործարանը և այլն: