Դադարեցվել են ռուսական նավթի մատակարարումները Չեխիա
Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Լուկաս Վլչեկը հայտնել է, որ Դրուժբա խողովակաշարով դեպի հանրապետություն նավթի մղումը կրկին դադարեցվել է։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Տեղական հեռուստաընկերություններից մեկին տված հարցազրույցում նախարարը նշել է, որ հումքի դեֆիցիտի վտանգ չկա, և որ պետական ​​պահուստները կարող են դիմակայել խափանումներին:
Վլչեկը նաև ասել է, որ չեխական նավթավերամշակման գործարանները լավ պատրաստված են նման իրավիճակին, ուստի առկա հումքը բավարար է տնային տնտեսությունների և ընկերությունների կարիքների համար։
Սակայն պաշտոնյան չի նշել դադարի պատճառը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերին, Չեխիան արդեն հայտնել էր ռուսական նավթի մատակարարումների դադարեցման մասին։ Շուրջ երկու օր պահանջվեց պոմպային արդյունահանումը վերսկսելու համար:
Ավելի վաղ Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելն առաջարկել էր ստեղծել Կիևի ռեժիմին աջակցող երկրների կոալիցիա։ Չեխիայի ղեկավարը նաև ակնարկել է, որ Ուկրաինայի համար կապիտուլյացիա կհամարվի, եթե խաղաղ բանակցություններում Կիևի դիրքորոշումը հաշվի չառնվի։