ԵՄ-ն չի կարողացել համաձայնության գալ Ուկրաինային տրվող օգնության նոր փաթեթի շուրջ
ԵՄ 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարները համաձայնության չեն եկել Ուկրաինային 40 միլիարդ եվրոյի օգնության փաթեթի շուրջ, սակայն հույս ունեն, որ «շուտով առաջ կշարժվեն»: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասը Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նիստին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
«Այս նախաձեռնությանը լայն քաղաքական աջակցություն կա։ Բանավեճը մանրամասների քննարկման փուլում է։ «Հուսով եմ, որ մենք շուտով կարող ենք առաջ շարժվել», - ասել է նա:
Կալլասի խոսքով՝ հանդիպման ժամանակ բոլոր նախարարները հասկացել են, որ «պետք է արդյունքներ ցույց տան հիմա, որպեսզի Ուկրաինան կարողանա պաշտպանել իրեն»։ Նա, սակայն, չի հստակեցրել, թե կոնկրետ երբ կհաստատվի նախաձեռնությունը։