TikTok-ը տուգանվել է 500 միլիոն եվրոյով
Իռլանդական տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովը տուգանելու է չինական ByteDance-ի TikTok ընկերությանը 500 միլիոն եվրոյով՝ եվրոպացի օգտատերերի տվյալները Չինաստանին փոխանցելու համար: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Նրա խոսքով, տուգանք կիրառելու մասին որոշումը կկայացվի մինչև ապրիլի վերջ։ Հնարավոր պատժամիջոցների պատճառ է դարձել ծառայության կողմից անձնական տվյալների պաշտպանության ԵՄ կանոնակարգի խախտումների հետաքննությունը։
Նշվում է, որ տուգանքը կարող է լինել երրորդ ամենամեծ տուգանքը, որը երբևէ սահմանվել է Իռլանդիայի կարգավորիչի կողմից։ Meta Corporation-ը նախկինում տուգանվել էր 1,2 միլիարդ եվրոյով, մինչդեռ տեխնոլոգիական հսկա Amazon-ը տուգանվել էր 746 միլիոն եվրո տուգանքով: Ինքը՝ TikTok-ը, նախկինում կարգավորիչից ստացել էր 345 միլիոն եվրո տուգանք՝ անչափահասների անձնական տվյալների մշակման մեջ ենթադրյալ խախտումների համար:
Իռլանդիայի տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովը կանոնավոր կերպով տուգանում է խոշոր թվային ծառայությունները՝ ԵՄ գաղտնիության կանոնները խախտելու համար: Հանձնաժողովը կարգավորում է Apple-ը, Google-ը, TikTok-ը և թվային այլ հսկաները, քանի որ նրանց եվրոպական կենտրոնակայանը գտնվում է Իռլանդիայում: Կարգավորիչը ներկայում մի քանի տասնյակ հետաքննություն է անցկացնում հայտնի թվային ընկերությունների նկատմամբ։