Սպիտակ տունը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն բարձրացնում է Չինաստանից ներմուծման մաքսատուրքերը մինչև 104%
Սպիտակ տունը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն բարձրացրել է Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը ևս 50%-ով՝ մինչև 104%։
Համապատասխան հայտարարությամբ է հանդես եկել Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը լրագրողների համար կազմակերպված հերթական ճեպազրույցում։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը համոզված է, որ Չինաստանը «պետք է գործարք կնքի ԱՄՆ-ի հետ»։ «Չինաստանի կողմից վրեժխնդիր լինելը սխալ էր»,- ասել է Լևիթը՝ նշելով, որ «այդ պատճառով Չինաստանի վրա կսահմանվեն 104 տոկոս մաքսատուրքեր»։ «Դրանք ուժի մեջ կմտնեն 00:01-ից (ապրիլի 9-ին, Երևանի ժամանակով 08:01-ին-խմբ.), այսինքն, փաստորեն, վաղվանից»,- պարզաբանել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը։