Ուզբեկստանը և ԱՄՆ-ն ստորագրել են կարևոր օգտակար հանածոների վերաբերյալ համաձայնագրեր
Տաշքենդը մի քանի համաձայնագրեր է կնքել ամերիկյան ընկերությունների հետ օգտակար հանածոների արդյունահանման ոլորտում։
Այս համաձայնագիրը դարձել է Ուզբեկստանի ներկայացուցիչների՝ ԱՄՆ կատարած այցի մի մասը, հայտնում է հանրապետության ներդրումների, արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունը (MIIT)։
Պայմանագրերի շրջանակներում կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել կարևոր օգտակար հանածոների, հետախուզման և արդյունահանման ոլորտում ներդրումների, ինչպես նաև բարձր ճնշման հղկման գործարանների (HPGR) կառուցման ոլորտում: Քննարկվել են նաև նորարարական տեխնոլոգիաները, հումքի ավելացված արժեքի ստեղծումը և ուզբեկ մասնագետների խորացված վերապատրաստումը։