Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի հանձնի Զապորոժիեի ԱԷԿ-ն ԱՄՆ-ի վերահսկողությանը
Ռուսաստանը թույլ չի տա Միացյալ Նահանգներին՝ կառավարել Զապորոժիեի ատոմակայանը, որը գրավվել է Ուկրաինայի հետ պատերազմի սկզբում, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը CBS News-ին տված հարցազրույցում։ Նա ասել է, որ Մոսկվան նման առաջարկ չի ստացել Վաշինգթոնից՝ որպես խաղաղության բանակցությունների մաս։ «Սակայն եթե մենք այն ստանանք, կբացատրենք, որ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ը գտնվում է ռուսական պետական «Ռոսատոմ» կորպորացիայի իրավասության ներքո հսկողության ներքո, որոնք մշտապես ներկա են այդ վայրում»,- ասել է Լավրովը։
Հարցին, թե արդյոք նա համաձայն է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որ ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի համատեղ կառավարումը կլինի Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի անվտանգությունն ապահովելու լավագույն տարբերակը, Լավրովը պատասխանել է, որ կայանն արդեն իսկ «ապահով ձեռքերում է»։ «Չեմ կարծում, որ այստեղ փոփոխություններ հնարավոր են»,- ընդգծել է նախարարը։ Ավելի վաղ Արտաքին գործերի նախարարությունը բացառել էր Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի կամ դրա նկատմամբ վերահսկողության փոխանցումը Ուկրաինային կամ այլ երկրին։ «Կայանի վերադարձը ռուսական միջուկային արդյունաբերություն վաղուց ի վեր եղած փաստ է, որը միջազգային հանրությունը կարող է միայն ընդունել»,- ընդգծել է գերատեսչությունը։
Թրամփն իր խաղաղության ծրագրում ներառել էր Զապորոժիեի ատոմակայանի վերադարձը Ուկրաինային՝ նախատեսելով, որ կայանն արդյունավետորեն կկառավարվի Միացյալ Նահանգների կողմից, որը մտադիր է էլեկտրաէներգիա մատակարարել նաև Ռուսաստանին։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին դեմ է արտահայտվել «ագրեսորի հետ համագործակցությանը», և հայտարարել է Վաշինգթոնի հետ համագործակցելու պատրաստակամության մասին Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի վերականգնման հարցում։ Նա գնահատում է, որ վերանորոգումը կարող է տևել մինչև 2.5 տարի։
Էներգոդարում գտնվող Զապորոժիեի ԱԷԿ-ը Եվրոպայի ամենամեծ ատոմակայանն է։ Պատերազմից առաջ այն ապահովում էր Ուկրաինայի կողմից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 20%-ը։