Թրամփը մտադիր է նվազեցնել Չինաստանի նկատմամբ մաքսատուրքերը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է չինական ապրանքների վրա սահմանված մաքսատուրքերը նվազեցնելու մտադրության մասին։
Թրամփը բացատրել է, որ այս քայլն անհրաժեշտ է Չինաստանի հետ գործարար հարաբերությունները վերսկսելու համար։ «Ինչ-որ պահի ես կնվազեցնեմ դրանց մակարդակը, քանի որ հակառակ դեպքում դուք երբեք չեք կարողանա նրանց հետ համագործակցել»,- ասել է քաղաքական գործիչը։
Նա հավելել է, որ չի մտադրվում մաքսատուրքերի կրճատումը որպես գործիք օգտագործել Պեկինի հետ բանակցությունների համար։ Թրամփը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգների կողմից սահմանված մաքսատուրքերը լուրջ վնաս են հասցնում Չինաստանի տնտեսությանը։
«Նրանց գործարանները փակվում են։ Գործազրկությունը ահռելի է։ Ես չեմ ուզում դա անել Չինաստանի հետ... Նրանց տնտեսությունը շատ վատ վիճակում է», - հավելել է նա։